Skip to content

Free shipping with a $125 purchase

Since 1987

<h2>Feel <strong>Whole Again</strong></h2> <h2>Feel <strong>Whole Again</strong></h2>

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Ayurvedic Skincare Products

Care for a youthful complexion with the ancient wisdom of Ayurveda. Explore plant-based cleansers, moisturizers, masks and face oils infused with powerful Ayurvedic botanicals.

Radiant Skin®
$51.99 $41.60
Shipping calculated at checkout.
3.49 oz / $14.89 per oz
20% OFF
Lemongrass Herbal Soap
10.99
Shipping calculated at checkout.
5.01 oz / $2.19 per oz
Organic Neem
22.99
Shipping calculated at checkout.
2.5 oz / $9.18 per oz
Cedar Sandalwood Herbal Soap Bar
15.99
Shipping calculated at checkout.
5.01 oz / $3.19 per oz
Rose Herbal Soap Bar
10.99
Shipping calculated at checkout.
5.01 oz / $2.19 per oz
Vetiver Herbal Soap
10.99
Shipping calculated at checkout.
5.01 oz / $2.19 per oz
Neem Herbal Soap
10.99
Shipping calculated at checkout.
0.14 lb / $77.89 per lb
Neroli Herbal Soap 4.2oz
10.99
Shipping calculated at checkout.
0.14 lb / $77.89 per lb
Organic Manjistha
24.99
Shipping calculated at checkout.
8.99 oz / $2.78 per oz
Jasmine Herbal Soap Bar
$10.99 $8.80
Shipping calculated at checkout.
5.01 oz / $2.19 per oz
20% OFF

Ayurvedic Skincare Products

Support your daily skincare routine with the traditional wisdom of Ayurveda. MAPI's Ayurvedic skincare collection combines herbal supplements and botanical cleansing bars designed to complement routines focused on clear, radiant-looking, balanced, and well-nourished skin.

From the inside-out support of Radiant Skin® and Organic Neem to aromatic herbal soaps made with rose, lemongrass, cedar, sandalwood, and vetiver, these formulas bring Ayurvedic botanicals into everyday self-care.

Ayurvedic Support for Radiant, Balanced Skin

In Ayurveda, healthy-looking skin is closely connected with overall balance, nourishment, digestion, and the body's natural processes of elimination. Traditional Ayurvedic skincare therefore includes both external care and internal wellness practices.

MAPI's collection offers both approaches. Herbal soaps provide gentle cleansing and botanical aromas for everyday bath and body care, while internal herbal formulas such as Radiant Skin® and Organic Neem are designed to support skin wellness from within. Radiant Skin® contains a multi-herb formula featuring botanicals such as neem, Indian tinospora, manjistha, licorice, and sandalwood. Organic Neem provides organic neem leaf in a convenient tablet format.

Shop Ayurvedic Skincare Products by Wellness Goal

Radiant Skin®

Radiant Skin® is an Ayurvedic herbal supplement formulated to support a clear, radiant-looking complexion from within. Its multi-herb formula includes neem, Indian tinospora, manjistha, licorice, sandalwood, and other traditional Ayurvedic botanicals. The current MAPI formula is also listed as suitable for all skin types and carries natural-product certifications.

Choose Radiant Skin® if your skincare routine focuses on inner nourishment, skin clarity, and maintaining a healthy-looking complexion.

Explore Radiant Skin® for an inside-out approach to your daily beauty and wellness routine.

Lemongrass Herbal Soap

Lemongrass Herbal Soap is a gentle cleansing bar designed for normal to dry skin. Its formula combines lemongrass oil with Ayurvedic botanicals including Indian elecampane and turmeric. MAPI positions this soap as a Vata-oriented option that cleanses without stripping the skin's natural moisture.

Choose Lemongrass Herbal Soap when you want a fresh, uplifting botanical aroma with a gentle cleansing experience for normal-to-dry skin.

Add Lemongrass Herbal Soap to your everyday shower and bath routine.

Organic Neem

Organic Neem delivers pure organic neem leaf in a convenient tablet form. Neem has a long history of use in Ayurveda and MAPI describes this formula as supporting inner balance, natural defenses, and healthy-looking skin. The product contains organic neem leaf and is organically certified and laboratory tested.

Choose Organic Neem if you prefer a simple single-herb Ayurvedic supplement as part of an inside-out skincare and wellness routine.

Explore Organic Neem for traditional neem support in an easy-to-use tablet.

Cedar Sandalwood Herbal Soap Bar

Cedar Sandalwood Herbal Soap Bar combines cedar oil, sandalwood oil, vetiver, waterlily, and flame-of-the-forest botanicals in a creamy cleansing bar. MAPI positions it for normal to sensitive skin and describes it as a cooling, Pitta-oriented soap.

Choose Cedar Sandalwood Herbal Soap Bar if you enjoy warm woody aromas and want a gentle botanical cleanser for your daily body-care routine.

Try Cedar Sandalwood Herbal Soap for an aromatic, Ayurvedic-inspired bathing ritual.

Rose Herbal Soap Bar

Rose Herbal Soap Bar is a traditional Ayurvedic-inspired cleanser made with rose oil, rose flower extract, gotu kola, holy basil, and peppermint. MAPI describes it as moisturizing and soothing for normal skin, with cooling botanical ingredients and a naturally floral aroma.

Choose Rose Herbal Soap when you want a gentle everyday cleanser with a soft floral fragrance and botanical ingredients.

Make Rose Herbal Soap part of a calming, aromatic bath or shower routine.

Vetiver Herbal Soap

Vetiver Herbal Soap is formulated for normal to sensitive skin with vetiver, sandalwood, waterlily, and flame-of-the-forest botanical ingredients. Its creamy formula is designed to cleanse while leaving dry or mature skin feeling soft and refreshed.

Choose Vetiver Herbal Soap if you prefer an earthy, subtle botanical aroma and a moisturizing-feeling cleansing bar.

Discover Vetiver Herbal Soap for a simple, aromatic addition to your daily body-care routine.

How to Choose the Right Ayurvedic Skincare Product

Choosing the right MAPI skincare product depends on whether you are looking for internal skin support, everyday cleansing, skin nourishment, or an aromatic self-care experience.

For radiant-looking skin from within: Consider Radiant Skin®, a multi-herb formula designed around traditional Ayurvedic skin wellness.

For traditional neem support: Choose Organic Neem, which provides organic neem leaf in tablet form.

For normal-to-dry skin: Lemongrass Herbal Soap is positioned as a gentle Vata-oriented cleansing bar.

For normal-to-sensitive skin: Cedar Sandalwood Herbal Soap and Vetiver Herbal Soap provide botanical cleansing options.

For a floral, aromatic cleanse: Rose Herbal Soap Bar combines rose with traditional botanical extracts.

For a complete inside-and-out routine: Pair an appropriate internal wellness formula with gentle external cleansing and consistent daily skincare habits.

When choosing an internal herbal supplement, follow the product's directions and review the ingredient list. If you are pregnant, nursing, taking medication, or have a medical condition, consult a qualified healthcare professional before using dietary supplements. MAPI provides specific precautions on its individual supplement pages.

Build a Daily Ayurvedic Skincare Routine

A balanced skincare routine does not need to be complicated. Start with gentle cleansing, then build additional products around your individual needs.

Use an herbal soap such as Lemongrass, Rose, Cedar Sandalwood, or Vetiver as part of your regular bath or shower routine. For an inside-out approach, consider an Ayurvedic herbal supplement such as Radiant Skin® or Organic Neem according to the product's directions.

You can also adapt your routine seasonally. Lighter, refreshing aromas may feel appealing during warmer months, while moisturizing-feeling cleansers can be useful when skin feels dry or tight.

Why Choose MAPI Ayurvedic Skincare?

MAPI brings traditional Ayurvedic principles into modern personal-care routines through herbal ingredients, classical wellness concepts, and carefully selected botanical formulations.

The collection combines internal herbal supplements and external botanical cleansers, allowing you to create a skincare routine that reflects both traditional Ayurvedic self-care and modern everyday convenience.

MAPI's individual products also provide ingredient information and usage directions, while selected supplements carry certifications and testing information. For example, Organic Neem is listed as organic, non-GMO, vegan, and laboratory tested, including testing for pesticides, heavy metals, and toxins.

Support Your Skin the Ayurvedic Way

Healthy-looking skin starts with consistent self-care. Explore MAPI's Ayurvedic skincare collection for herbal supplements and botanical soaps designed to complement routines focused on cleansing, nourishment, radiance, and everyday balance.

From Radiant Skin® and Organic Neem to Rose, Lemongrass, Cedar Sandalwood, and Vetiver Herbal Soaps, choose the products that fit naturally into your personal skincare ritual.

Explore the MAPI Ayurvedic Skincare Collection and bring the traditional wisdom of Ayurveda into your daily beauty routine.

Icon
Honoring the Authentic Tradition of Ayurveda

Our classical formulations are crafted according to the principles of traditional Ayurveda, one of the world's oldest systems of natural health and well-being. Rooted in centuries of wisdom and time-honored Ayurvedic texts, our products are designed to support balance and overall wellness in accordance with Ayurvedic tradition.